Cuma, Nisan 19, 2024

İKİ DİL TEK KÜLTÜR: MÜŞTEREK DERGİSİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, gerek şehrin gerek ülkenin edebi ve kültürel mirasına katkı sağlayan birçok dergi çıkarıyor. Bunlardan biri de  Müşterek Dergisi (المشترك). Ortak bir tarihi ve kültürü paylaşan coğrafyanın dildeki dostluğunu da ön plana çıkarmayı hedefleyen dergi, Türkçe ve Arapça olmak üzere iki dilde yayımlanıyor.

Türkiye ve Suriye kardeşliğinden yola çıkarak Temmuz 2021’den beri yayın hayatını sürdüren dergiye hem elektronik ortamdan hem de matbu olarak ulaşmak mümkün. Türk ve Arap edebiyatlarının öne çıkan isimlerinin konu edildiği ve farklı alanlardan isimlerle röportajların yapıldığı dergide coğrafyanın önemli merkezlerinin yanı sıra, güncel konulara da yer veriliyor.

İki ayda bir yayımlanan derginin dördüncü sayısında (Ocak-Şubat) oldukça dikkat çekici bir röportaj yer alıyor. Türkiye’de ikamet eden Suriyeli şair Yasîr el-Etraş’la (ياسر الأطرش) Peren Birsaygılı Mut’un gerçekleştirdiği sohbette şairin kişisel hayatına dair ayrıntılar, şiirle kurduğu bağ, edebiyat ödüllerinin yaratıcılığa etkisi ve savaş sonrası Türkiye’ye göçme nedenine değiniliyor. Röportajda şair, insanların birbirlerine yaslanabilmesinin değerini vurguluyor.

Derginin tüm sayılarına buradan ulaşabilir, dördüncü sayıdaki röportajı buradan okuyabilirsiniz.  

2 YORUMLAR

    • Merhabalar Filiz Hanım, biz haberde linkini verdiğimiz adrese bir mail göndermiştik ama cevap gelmedi. İsterseniz @MusterekDergi Twitter yahut @musterekdergi Instagram hesaplarından ulaşmaya çalışabilirsiniz. Selamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Haberler