Cuma, Nisan 19, 2024

AFIKRA: ARAP KÜLTÜR VE TARİHİNE DAİR MEDYA VE EĞİTİM PLATFORMU

afikra, Arap toplumlarının kültür ve tarihlerine dair yazılı ve görsel içerikler üreten uluslararası bir topluluk. Zamanla bir eğitim platformuna dönüşen afikra’nın ortaya çıkmasındaki motivasyon hitap ettikleri kitlenin, Arapların kültürlerine ve tarihlerine olan ilgi ve merakını tetiklemek ve Arap dünyasına dair genel hakim algıyı sorgulamaya sevk etmek.

Platformda sanat, mimari, coğrafya, gıda, dil, edebiyat, sinema gibi birçok alanda araştırmacıların sunum ve söyleşileri bulunuyor. Bu içerikler YouTube üzerinden izlenebileceği gibi podcast olarak da dinlenebiliyor. Ayrıca içeriklerin, konuşmacıların bulunduğu şehirler dikkate alınarak bölgesel olarak da kategorize edilmesi ile kullanıcılara dünyanın farklı birçok noktasında hangi başlıkların konuşulduğunu görebilme imkanı sunuluyor.

Dil ve edebiyat kategorisinde de birbirinden ilginç ve keyifli konular yer alıyor. Örneğin; Hayy Bin Yakzân Romanı Dönemi İçin Çok mu Radikaldi? (Was the Novel Hayy Ibn Yaqzan Too Radical for Its Time?), Abdurrahmân Munîf’in Ekonomistten Romancılığa Yolcuğu (Abdalrahman Munif’s journey from Economist to Novelist), Bahreyn’in Lehçeleri (Dialects in Bahrain), Halîl Cubrân’a Ermiş’i Yazması İçin Ne İlham Verdi? (What inspired Kahlil Gibran to write The Prophet?).

Topluluğun internet sitesine buradan ulaşabilir, Twitter hesabını da buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Son Haberler